Въпреки че повечето хора познават Енеаграмата като дълбока система за личностно или духовно израстване, през последните години тя също така е адаптирана за използване в класната стая и сферата на бизнеса. Освен че предоставя ключови „умения за работа с хора“, Енеаграмата подкрепя самоосъзнаването, вземането на добри решения и непрестанното учене, което е жизненоважно за успеха на съвременното работно място.
Личност и същност
В основата на Енеаграмата стои ключовата идея, че хората притежават два важни аспекта – същност и личност. Всеки човек има уникален „същностен Аз“, който не може да бъде сведен до номер или категория. Въпреки това Енеаграмата описва 9 модела или теми, чрез които хората формират личност и социална персона, за да се справят с предизвикателствата на любовта и работата. В идеалния случай личността представлява ефективен начин да изразим себе си в света. Но проблемите възникват, когато личността скрие вътрешното Аз или гледната ни точка стане прекалено твърда.
Трите центъра на съзнанието
Енеаграмата описва три центъра на съзнанието и възприятието: Главата, Сърцето и Тялото. Въпреки че хората имат и трите центъра, всяка от деветте типа личности се отличава с особена сила в един от тях. Този водещ или основен център е в основата на вътрешната структура на характера ни, както и начина ни на съществуване в света. Разбирането за основния ни център е важен ключ към развитието на личния и професионалния ни потенциал и преодоляването на нашите слепи точки.
Човешкото многообразие е ценно
По принцип предполагаме, че всеки човек има специален талант и собствена биография, всеки е уникален. Въпреки това, чрез Енеаграмата можем да открием своя личен стил на възприятие, страстта си и съответните си стратегии за действие. Тя ни предоставя персонализиран и прецизен начин да развием пълния си потенциал, както и възможност да осъзнаем природните си дадености.
Първо, така можем да оценим знанията и уменията, които сме придобили до момента чрез личния си стил на възприятие. Бързо можем да забележим, че сме заседнали в една ниша на възприятие, която ограничава способността ни да мислим, чувстваме и действаме. Това събужда у нас любопитство за чуждите стилове на възприятие и стратегии за действие, защото можем да се учим от тях и да разширяваме своите перспективи и възможности за действие. Също така откриваме, че приликите и разликите с другите хора не са толкова случайни, колкото сме си мислели – зад тях стои система.
This function has been disabled for Институт за интегрално развитие.