ЗА ПЪРВИ ПЪТ В БЪЛГАРИЯ
Метода на израелският професор Хаим Омер
НЕНАСИЛСТВЕНА СЪПРОТИВА
/NON VIOLENT RESISTANCE/
Семинар
26—27 Ноември 2016
СОФИЯ
Какво е ННС?
Просто казано „ННС“ означава НеНасилствена Съпротива. В контекста на психологическото функциониране, ННС се използва за обозначаване на прилаганите от психолога проф. Хаим Омер концепции, заимствани от сферата на политическата ненасилствена съпротива, в междуличностните взаимоотношения, независимо дали става дума за междуличностните взаимоотношения свързани с родителите, с приемните семейства, взаимоотношения в дома или за терапевтични или образователни взаимоотношения.
Преодоляване на насилствено, агресивно, вредно или саморазрушително поведение на деца или подрастващи с помощта на ННС
ННС е нов подход, който е специфично разработен, за да намери ефективно противодействие на агресивното, насилствено, саморазрушително и манипулативно поведение при деца, юноши и млади хора.
Понастоящем ННС се прилага успешно за работа с тревожни млади хора, чието обсесивно-компулсивно поведение контролира семейството или които се изолират социално, пристрастяват се към интернет или отказват да ходят на училище. Друга област, в която този подход се оказва изключително полезен, е работата със семейства, в които децата проявяват проблеми с привързаността или при такива, в които има деца или подрастващи със сериозни хронични психични проблеми.
Защо синът ми/дъщеря ми е агресивна? Защо той не изпълнява задълженията си и бяга от вкъщи? Защо тя се движи в лоша компания, излага себе си на риск от сексуална експлоатация и злоупотребява с наркотици? Защо…
Вероятно са ви давани най-различни обяснения за поведението на детето ви. Специалисти в областта на детското здраве или центрове, предлагащи детски и юношески психично-здравни услуги, образователните и социалните служби, може да са ви говорили за „хиперактивно разстройство с дефицит на вниманието“, “разстройство от аутистичния спектър”, “проблеми с привързаността” или може да са ви казали, че детето ви е било травматизирано или пък, да е било диагностицирано с “поведенческо разстройство”. Детето ви може да е било свидетел на насилие, и вие или други може да вярвате, че то моделира поведението си съгласно тези модели.