Човешкото същество не е едно цяло, то се състои от различни части на личността и от един Аз. Азът не представлява просто някакво вътрешно състояние, а по-скоро едно пространство, в което индивидът се чувства свързан със себе си и с другите, и е в естествено и спонтанно състояние на покой и състрадание. По време на жизнените ни преживявания, особено в детството, тези различни части се оформят, изпълват се с емоционален заряд и със специални роли, така че да ни помогнат да избегнем страданията или да ни откъснат от тях, когато ги има.
Ако в момента, когато, за да развие качествата на своя собствен Аз, детето се нуждае от присъствието на родителския Аз (или на заместващите го хора), а него го няма, различни части на личността блокират, превръщайки се в системи на адаптация спрямо околната среда (истински програми за оцеляване), които се активират повторно в ситуациите от настоящето. Тези части образуват помежду си повече или по-малко затворени системи. Това са блокажи, които пречат на контакта с нашето възрастно Аз.
Няколко думи за използваните в SEB инструменти и модели, съчетаващи психическата работа и телесната стимулация:
REMAP
При този метод свързваме акупресурните точки от традиционната китайска медицина с присъстващите в клиента емоции и усещания, с цел преработване на травмата. Активираме тези точки, оставайки фокусирани върху таргетирания проблем, като основният принцип на Remap изисква да наблюдаваме дали активацията на пациента намалява, остава стабилна или се увеличава. Тази комбинация от стимулация и фокусиране на вниманието върху проблема, който трябва да се преработи, при надлежна проверка за наличието на достатъчно връзка с мрежата от спомени, ще помогне за десенситизацията и повторната преработка на информацията. В зависимост от това, което се случва, продължаваме да стимулираме същата точка или я променяме, а можем да направим и преформулиране, за да преодолеем евентуален когнитивен блокаж.
ТЕС
ТЕС се основава на стимулирането на акупресурни точки, различни от тези, използвани в Remap (в Remap се използват само точки, за които има университетски изследвания), като пациентът остава фокусиран върху точна и конкретна ситуация (представяйки си образно най-лошата част от нея или, ако това не е приложимо, използваме друга от сензорните точки на достъп – VAKOG). Стимулирането се осъществява чрез използването на дума, напомняща за третираната ситуация, заглавието на филм, съответстващ на ситуацията, или пък самите таргетирани елементи. Целта е да задържим вниманието върху онова, което активира травматичния спомен, като същевременно стимулираме точките, които ще предизвикат неговото десенситизиране.
Както при Remap, ние можем да подобрим стимулацията чрез директното стимулиране на точки, свързани с усещанията и емоциите, идентифицирани и заявени от клиента.
Можем също така да използваме ритъма на потупване (активирането на симпатиковата и парасимпатиковата система) и двустранното редуване на това потупване, за да включим и предимствата на EMDR, който използва друг вход за десенситизиране (претоварването на работната памет).
Друг такъв подход за достъп използва зрителния кръг/кръгове на Remap, който улеснява повторното свързване с мрежата от травматични спомени, особено при хора, които имат силна склонност към умствен контрол или са откъснати от своите чувства и емоции.
Азът е спонтанната енергия на любов, състрадание, разбиране спрямо себе си и другите. Тя протича през нас и по един доброжелателен начин ни свързва както с нас самите, когато системата ни е в покой, така и с другите.