Още за EMDR

Създаване, история и основи на EMDR

СЪЗДАВАНЕ – 1987 г.

Откриване на ефектите предизвикани от спонтанните движения на очите –1989 г.

Създаването на процедури свързани с ефектите предизвиквани от движенията на очите.

Първото контролирано изследване на резултатите от прилагането на EMDR при ПТСР публикувано в Journal of Traumatic Stress

Първи контролирани сравнителни изследвания на резултатите при прилагането на  EMDR, дългосрочна експоужър терапия, психодинамична терапия и хипноза при третиране на ПТСР – 1990

EMD се превръща в EMDR

Разработване на нови форми на билатерална стимулация

Bleich,Kutz & Shalev (Национален Съвет по Психично Здраве на Израел, 2002 г.) EMDR е една от трите препоръчвани терапевтични модалности за работа с жертви на насилие.

Американска Психиатрична Асоциация (2004) – EMDR е препоръчана като ефективна терапия при работа с емоционално травматичните разстройства.

Департаментът за ветераните от войните и Департаментът по отбрана (2004) класират EMDR в категория А на терапиите насочени към третиране на тежките форми на емоционална травма.

NationalInstitute for Clinical Excellence (2005).  –  Фокусираната за работа с емоционално-травматични разстройства Когнитивно Поведенческа Терапия и EMDR са определени като емпирично доказали ефективността си терапии при работата с ПТСР.

Научно изследователска работа  и резултати:

Над дузина рандомизирани, контролирани изследвания касаещи терапията на ПТСР.

Поредица от осем изследвания доказващи влиянието на очните движения върху паметта, изразяващо се във възстановяването и усилването на яркостта на спомените, както и в предизвикването на емоциите асоциирани с конкретните спомени и т.н.

Резултати

Като правило – от 3 до 6 сесии водят до 77-100% процентна ремисия при клиенти с ПТСР преживели изолирано травматично събитие.

Сравнение на ефектите от EMDR терапията с ефектите от терапията с Прозак, показващо преимуществото на EMDR терапията по отношение на резултатността, изразяващо се освен по други показатели, така и по отношение на трайността на резултатите, съхраняващи се след прекратяването на терапията, в сравнение с третираните с Прозак клиенти, при които симптоматиката обикновено рецидивира (van der Kolk et al.,2007).

Част от изследванията насочени в посока тестването на множество невробиологични хипотези подкрепят теориите за функционирането на паметта, обратното инхибиранe и механизмите на REM фазата на съня, заложени в теоретичната основа на EMDR.

Невробиологичната основа – подкрепящия фактор, който липсва при всяка друга форма на психотерапия.

Значимите преимущества на EMDR моделът за целева повторна преработка на емоционално травматичната информация  в сравнение с по-генерализираният модел на работа при експоужър терапиите (Lee & Drummond, 2006)

ПСИХОТЕРАПЕВТИЧНИЯТ EMDR ПОДХОД

Билатералната стимулация е само един от компонентите на EMDR. EMDR е забележителен подход разпределен в осем фази, който комбинира компоненти от всичките основни психотерапевтични направления. Различните диагнози изискват различни и често персонализирани и EMDR процедури и протоколи. Всички протоколи все пак инкорпорират тридименсионалния подход, отдавайки необходимото внимание на минало, настояще и бъдеще. EMDR се използва за да се отработят преживяванията довели до клиничните проблеми, което да доведе до оздравяване. EMDR е психотерапевтичен подход(различен от психодинамичната психотерапия, когнитивно поведенческата психотерапия и всички останали психотерапии), използващ за отправна точка Модела за Преработка на Информация (МПИ).

МОДЕЛЪТЗА ПРЕРАБОТКА НА ИНФОРМАЦИЯ

Се отличава от всички останали обособени невробиологични механизми

Обяснява клиничната феноменология

насочва ни към успешните модели на отработване

служи ни като ръководство в клиничната практика

Базовата основа на EMDR подходът: Паметовите мрежи са в основата на клиничната симптоматика и на менталното здраве.

Като изключим случаите дължащи се на органични дефицити, непреработените спомени са основният източник на психопатологията.

МПИ служи като:

This function has been disabled for Институт за интегрално развитие.